пятница, 17 апреля 2020 г.

Неймовірна Україна

Багато хто каже, що хоче чкурнути за кордон, мріє побачити Пізанську вежу чи Єгипетські піраміди. А хто знає, що в українському містечку Рахів географічний центр Європи? Чи навіть те, що найдовший музичний інструмент – це українська трембіта.


НАЙСТАРІШИЙ ЗАМОК УКРАЇНИ 

Найстаріший замок України
Найстаріший і найкрасивіший замок України розташований у Львівській області. Це Олеська фортеця. Для того, щоб було зручно боронитися від ворогів її зробили овальною. Таку ж форму вона зберегла й досі.
У давні часи, коли хтось із власників вирішив, що у замку можна зробити непогану резиденцію, до нього прибудували каплицю, декілька корпусів для житла, звели башту над брамою. Усередині викопали колодязь. Тепер тут можна було жити родині магната з дітьми.
Бастіон поставав з руїни, як птах Фенікс, декілька разів. Його нищили татари, доводили до трагічного стану володарі. Олеську фортецю навіть намагався розтрощити землетрус, влучала в неї блискавка, після удару якої почалася страшенна пожежа. Але найбільше вона потерпала за радянських часів. У руки свого рятівника Бориса Возницького замок потрапив у край жахливому стані.
Кажуть, що Олеський бастіон зберігає у своїх стінах багато таємниць. А ще ходять чутки, що тут живуть привиди.

ТУНЕЛЬ КОХАННЯ

Тунель кохання
В містечку Клевань є дуже романтичне місце – тунель кохання.
Це створений самою природою тунель навколо покинутої залізниці завдовжки приблизно з кілометр. Дерева щільно посаджені одне біля одного, утворюють загадковий живий коридор.
Тунель дуже популярне місце серед закоханих, тут вони загадують бажання і цілуються. Кажуть, якщо кохання справжнє, то воно обов’язково збудиться!
Це яскравий приклад того, як природа може перетворювати на казкове диво, колись створене і покинуте людиною місце. Тут гарно в будь-яку пору року. Хто ще не бачив цього дивовижного тунелю приїдьте і помилуйтеся цією красою.

РОДЗИНКА УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТ

Родзинка Українських Карпат
Найкрасивішим озером в Україні та родзинкою Українських Карпат є озеро Синевир. Це найбільша водойма, розташована у верхів'ях річки Тереблі, в наймальовничішому регіоні Закарпаття - Міжгір'ї.
Площа озера становить близько 5 гектарів, живлять його струмки.
Середня глибина озера – 8-10 м. Найбільша глибина — 19-22 м. Утворилося Озеро близько 10 тисяч років тому, внаслідок перекриття річкової долини зсувам. Навіть влітку вода в озері прогрівається лише до 11-13 градусів. На дні озера Синевир є отвір, який служить своєрідним природним регулятором рівня води і завдяки цьому озеро не виходить з берегів навіть під час найбільших паводків.
Існує легенда, згідно якою мальовниче озеро утворилося від потоку сліз графської доньки Синь, на місце, де її коханого, простого верховинського пастуха Вира, було вбито камінною глибою за наказом підступного графа.
У прозорій воді озера живе три види форелі. Озеро Синевир, ще називають “Морське Око”, бо посередині озера є острівець, схожий на зіницю ока. Схили озера Синевир оточують ялинки віком 140—160 років.

МІСЦЕ, ДЕ НАРОДЖУЮТЬСЯ ХМАРи

Місце, де народжуються хмари
Село Дземброня в Івано- Франківській області – це одне з найбільш високогірних сіл в Україні. Це місце де народжуються хмари. На південний захід від поселення розташовуються дивовижні карпатські водоспади, їх називають Смотрицькі.
В народі розповідають, що ця мальовнича місцевість надихнула Сергія Параджанова на зйомки фільму «Тіні незабутих предків».

НЕЙМОВІРНА АРХЕОЛОГІЧНА ЗНАХІДКА ЛУГАНЩИНИ

Неймовірна археологічна знахідка Луганщини
У Луганський області знаходиться неймовірна археологічна знахідка "Мергелева гряда". Вона являється древнім святилищем. Вчені встановили і мінімальний вік храму - 5000 років, але точна дата його будівництва невідома.
Цей пам'ятник, принаймні, на 300 років старше стародавньої єгипетської піраміди і років на 500 - британського Стоунхенджа. Доведено, що стародавній вівтар використовували кілька культур.

КОЗАЦЬКИЙ ДОНЕЦЬк

Козацький Донецьк
Першими поселенцями на цих землях були запорозькі козаки, які засновували свої «зимники» у стратегічно важливих пунктах. Зокрема, на території сучасного Донецька сходяться вододіли Кальміуса, що впадає в Азовське море, приток Самари та Сіверського Донця. Козаки, коли їм перекривали пряму дорогу з Чорного моря на Січ, піднімалися на веслах та «мотузках» Кальміусом, далі кілька кілометрів перетягували волоком свої легкі чайки — і зрештою потрапляли в Дніпро в районі нинішнього Дніпропетровська. Приблизно так само вони здійснювали подорож до південного кордону («кроми») Московського царства, що проходила по річці Тор — зараз про ті часи нагадує назва великого центру машинобудування Краматорська.
Найглибші шахти України знаходяться саме в Донецьку. Їх вугільні пласти розробляються на глибині понад 1200 метрів. До речі, гірські розробки Донецьких шахт складають унікальну систему підземних коридорів довжиною понад 2000 кілометрів. Шахтарський труд особливо почитаємо в Донецьку. Найбільше свято Донецька - день міста, відзначається саме в день Шахтаря.
А ви знали, що в далекому 1970р ЮНЕСКО присвоїло Донецьку звання "Місто мільйона троянд", як найзеленішому промисловому місту Європи. Троянди - це символ і гордість Донецька.

ВОЛНОВАХА - 278 М НАД РІВНЕМ МОРя

Волноваха - 278 м над рівнем моря
На початку ХХ ст. у Волновасі було лише 45 дворів. А мешкало близько 250 чоловік. Були крамниця, базар, приватна пекарня та школа.
Археологічні розкопки ж свідчать про те, що на місці Волновахи були поселення ще в епоху бронзи. Знайдена кам'яна статуя (баба). Також Була розкопана «Могила Гончаріха» - одна з найвищих точок Приазовської височини і найвища точка Донецької області - 278 м над рівнем моря.
Серед визначних пам'яток міста можна виділити локомотивне депо Волновахи і лісовий масив, закладений в 1840-х ррЗараз ліс впорядкований, тут розміщується Форест-парк, в якому відпочивають гості і жителі міста.
На території Волноваського району, в селищі Комсомольському, знаходиться Музей лісу, розміщений в будівлі.
16 жовтня 2015 року в Волновасі з'явилася перша в Україні вулиця Кузьми Скрябіна.

ГРЕЦЬКЕ КОРІННЯ МАРІУПОЛЯ 

Грецьке коріння Маріуполя
На початку XVI століття на місці сучасного Маріуполя знаходилася прикордонна козацька фортеця Кальміус. Згодом поселення при фортеці стало центром Кальміуської паланки Запорізької Січі. Проте, через деякий час Татарський напад зрівняв фортецю із землею. На місці неї зараз розташований сквер, прикрашений пам’ятним знаком.
В 1778 році колишній центр паланки перетворюється на місто Павловськ . В ті ж часи в місто почали приїжджати на поселення греки, які до того мешкали в Криму. Так Кальміус став не лише козацьким містом, а й центром грецької діаспори регіону. Саме греки нарекли місто Маріуполем. І сьогодні в Маріупольському гуманітарному університеті діє єдина в Україні кафедра новогрецької мови.
На сьогодні Маріуполь забезпечує до 10% валютних надходжень країни. І займає 7-е місце за обсягами виробництва сталі у світі. Проте є у цьому й мінус Маріуполь – це 2 місто по забрудненості в Україні. Обсяг викидів - у середньому 16 тонн пилу на жителя в рік.
Хоча раніше Маріуполь офіційно вважався курортом.

КРАМАТОРСЬК ЗАХОПЛЮЄ

Краматорськ захоплює
"Крома Торова", "крам на Торі", "крама Торська" або земля таємничого лебединського козака Краматора
Перші поселення на території сучасного Краматорська з'явилися ще у 18 сторіччі. Саме в цей період земельні ділянки тут отримали представники полкової старшини козачих полків.
У 1868 році в цих краях будувалася залізнична дорога, на якій з'явилася станція Краматорська, що була розташована на березі річки Казенний торець. Взагалі походження назви "Краматорськ" дуже цікаве і має кілька версій.
Найбільш популярною є версія походження цієї назви від словосполучення "крома Торова", тобто "кордон (крома), що проходить по річці Тор" (зараз ріка Торець).
Друга версія - назва Краматорськ утворилася від словосполучення "Крам на Торі" - нібито так називали місце чумацьких торгів у річки Тор.
Інші дослідники схиляються до версії, у якій основою назви є слово "тор" - не назва річки, а первинна назва міста Слов'янська від фотреці Тор (Соляна).
Також є версія, що назва Краматорськ походить від словосполучення "земля Крама", у якому Крам - це прізвище. Саме ця "Краматоровка", про яку йшлося вище, може бути землею, територією так чи інакше пов'язаною з якоюсь особою на ім'я Краматор.
Статус міста Краматорськ отримав лише після початку будівництва Новокраматорського машинобудівного заводу.

БУХМУТ УКРАЇНСЬКИЙ

Бухмут український
Місто Бахмут Донецької області почало свою історію з 16 століття. Воно виникло як оборонне укріплення(сторожа) для захисту від турецько-татарських набігів. Назву населений пункт отримав від річки БахмУт, що протікає містом. Вся земля по водоймі належала запорозьким козакам. Постійного ж населення на сторожі не було. Сторожею користувалися щоб нести службу – охороняти українські поселення. Згодом в Бахмутській сторожі почали видобувати сіль,
Тут бував Дмитро Менделєєв цього. Він був вражений пишнотою підземного світу соляних шахт і свої враження відобразив у книзі «Майбутня сила, що спочиває на берегах Дінця».
У 1924 р. місто перейменоване в Артемівськ на честь радянського діяча Артема! До речі, ви напевне чули назву шампанських вин Артемівське. Саме у Бахмуті розташовується найбільший у Східній Європі завод шампанських вин, що виробляє «сонячний напій» за класичною технологією. Щороку по всіх континентах розходяться мільйони пляшок ігристого вина, дбайливо витриманого у місцевих підвалах загальною площею — 26 гектарів!

НАЙДОВШИЙ МУЗИЧНИЙ ІНСТРУМЕНТ

Найдовший музичний інструмент
Найдовший музичний інструмент у світі - це українська трембіта. Її довжина може досягати чотирьох метрів, а її звуки чутні більш ніж за десять кілометрів.
Колись все життя гуцулів минало під її звуки. Трембіти сповіщали про вихід отари на полонину, відхід на той світ чи народження в сім'ї дитини. Нею запрошували на весілля та співали колядки.
За звучанням трембіти досвідчений чабан міг визначити, якої очікувати погоди. Особливо добре інструмент відчуває дощ та грозу.

УКРАЇНЕЦЬ ПІДКУВАВ БЛОХУ

Українець підкував блоху
Українець Микола Сядристий хоч і не шульга, але підкував блоху та зробив величезну кількість неймовірних мініатюрних витворів мистецтва.

Зокрема просвердлив волосину по довжині і всередині до прозорості. Аби вставити тендітну гілочку троянди виготовлену власноруч! Її товщина сягнула 0,05 мм!

Творчість цього майстра затвердила у світі появу нового поняття – «мікромініатюра», якого раніше не було ні в енциклопедіях, ні у словниках.
Мистецтво Миколи Сядристого обійшло всі континенти, залишаючи незабутнє враження серед глядачів різних країн світу. Постійна експозиція мікромініатюр знаходиться в Києво-Печерському заповіднику!

УКРАЇНСЬКІ СПІВУЧІ ПІСКИ

Українські співучі піски
В Україні поблизу Нікополя, на косі біля річки Лапінки, на одному з рукавів Дніпра можна побачити, а точніше почути явище, що рідко зустрічається у світі, — співучі піски. 
«Спів» цих, мабуть, найдивніших пісків чути після дощу, коли верхній шар злипається і утворює крихку кірку. Крокуючи нею, можна почути звуки, подібні до свисту повітря, випущеного з автомобільної камери. Осипаючись, пісок видає звук, який може тривати від декількох секунд до 15 хв.
 
Часто звук сягає такої величезної сили, що його чути за десятки кілометрів.
Саме звук співочих пісків описував у своїх творах Марко Поло, коли розповідав про злих пустельних духів, які «інколи наповнюють повітря звуками всіх видів музичних інструментів, а також барабанів і звуками брязкання зброї.»
Чарльз Дарвін також робить згадку цього явища під час описання своєї відомої подорожі на «Біглі».

ДЕ В УКРАЇНІ СТОЇТЬ ДУБ, ЩО БАЧИВ КНЯЗЯ ІГОРЯ?

Де в Україні стоїть дуб, що бачив князя Ігоря?
Найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області. 
За місцевими переказами, це дерево є свідком походів на древлянські землі київського князя Ігоря 945 року та княгині Ольги та навіть має відповідне прізвисько «Дуб князя Ігоря».
У 20 столітті деякі природознавці підтвердили цю легенду, визначивши за фітограмою вік Юзефинського дуба в 1350 років, завдяки чому він потрапив до переліку Природних чудес України!
 
Знайти віковий дуб можна неподалік села Глинне, Рокитнівського району, посеред Радзивілівської пущі. 

ОЗЕРО ПРИВИД

Озеро привид
В Україні є природні дива, які вражають своєю неповторністю: безкраї таврійські степи і дрімучі поліські діброви, загадкові печери та цілющі джерела. Поблизу села Веселець Городоцького району Хмельницької області є унікальне озеро, яке періодично зникає.
Старожили згадують, що на цій місцині колись навіть висівали зернові. Проходять роки, і луки знову перетворюються на чималу водойму, в якій невідомо звідки з’являється риба, гніздяться рідкісні птахи.
Старожили розповідали, що за останні десятиліття воно вже тричі зникало. Раніше це траплялося значно частіше. Озеро до наших днів навіть не має власної назви!

А ЯКЕ Б ВАМ ПІДІБРАЛИ ПРІЗВИЩЕ НА СІЧІ?

А яке б вам підібрали прізвище на Січі?
На Запорізькій Січі був цікавий звичай. Новачок, котрий вступав у Січове товариство, мав поміняти своє попереднє прізвище на нове, козацьке. Часто прізвисько обирали новому товаришеві самі козаки.
Уславився колись на всю Запорізьку Січ своєю силою козак Іван Підкова. Він був таким дужим, що міг однією рукою переломити надвоє міцну залізну підкову. Тому й прозвали його таким найменням.
Ти, мабуть, знаєш казку про Вернигору — велетня, який перевертав гори, і Вернидуба, котрий міг власноруч зламати величезного дуба. А ще є цікава легенда про вусаня Верниводу, що любив гратися з водою. На який бік він повертав вус, там робилося сухо.
Так само прозивали своїх силачів козаки. І в них були свої Вернигори, Вернидуби і Верниводи.
Взагалі козаки були веселими відчайдухами, загартованими в боях сміливцями, котрі нічого не боялися. В такому товаристві цінували не тільки силу й міць, а й жарти і дотепи.
Добираючи прізвисько новому побратимові, козаки любили пожартувати, незлостиво покепкувати з товариша. Тому багатьох нагородили такими кумедними прізвиськами, як Затуливітер, Неїжборщ, Непийвода, Недайкаша, Задерихвіст, Підкуймуха, Крутихвіст, Печиборщ, Паливода, Роздайбіда, Загнибіда, Скачистрибайло.

КОНАН-ВАРВАР УКРАЇНЕЦЬ!

Конан-варвар українець!
У 2017 році виповнюється сто років з публікації першого твору Гарольда Лемба про козака Клітія. Він став першим пригоницьким твором про запорізьке лицарство в історії американської художньої прози.
18 книжок написав Гарольд Лемб про старого козака, колишнього кошового отамана Запорізької Січі, видатного фехтувальника і неймовірнонго стратега – Клітія на прізвисько Вовк. Усіма дослідниками підкреслюється прямий вплив пригод цього запорожця на творчість Роберта Говарда і, зокрема, створення ним Конана-варвара.
Але й у самому циклі книжок про Конана-варвара є книжка про пригоди Конана серед козаків.

ПОСВЯТА У КОЗАКИ

Посвята у козаки
Завдяки «кіношникам» в суспільній свідомості склався стереотип, що досить було прибути на Січ, випити перед товариством чарку горілки, перехреститися по-православному – і ти козак. Насправді все було набагато складніше.

Кандидат повинен був пройти повне навчання – вивчити військові порядки (навчитися «січового лицарство»). А це займало не менше 7 років! Тільки після такого навчання кандидата записували в «випробувані товариші».
Спочатку козацтво формувалися з нижчих верств суспільства. Козаки – з втекли від гніту феодалів. Надалі, стати козаком стало престижно і для вищих верств.

У козаки початку записуватися шляхта і, навіть, вищі сановники Російської імперії. Тут найбільш відомий хрестоматійний приклад Григорія Потьомкіна, який став запорожцем Грицьком Нечоса.

ТРАДИЦІЇ ВІЛЬНИХ

Традиції вільних
Існував у запорожців цікавий звичай. Їх курені були завжди відкриті.

Мандрівник чи перехожий міг зайти, погостювати, попоїсти і рушити далі в дорогу. І це навіть якщо господаря немає вдома.

Однак існувало суворе правило, з куреня нічого не виносити, а інакше – покарання.

А як хтось знайде якусь річ на Січі, прив’язує її до високого стовпа. Як за три дні власник не знайдеться, то і річ переходить у володіння того, хто її знайшов.

КОЗАЦЬКА ДИСЦИПЛІНА

Козацька дисципліна
Ще з часів козацтва в Україні панували закони!

На Січі вони були досить жорстокими. За крадіжку чи вбивство одного з побратимів, козак не те що платив життям, а робив це в доволі жорстокій формі: його могли поховати живцем разом з небіжчиком, або бити кийками, що часто закінчувалось фатально.

Тому дисципліна панувала на козацьких землях відмінна!







Комментариев нет:

Отправить комментарий